اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 22 شهریور 1402

تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 21 شهریور کامران باقری لنکرانی فوق تخصص گوارش و کبد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی در کشور به بحث و گفتگو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 21 شهریور کامران باقری لنکرانی فوق تخصص گوارش و کبد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی در کشور به بحث و گفتگو پرداخت.
باقری لنکرانی گفت: شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی از دسته خوش خیم هستند که گاهی ساده‌ترین آنها مانند: رفلاکس (بازگشت غذا از معده به مری) باعث تغییر کیفیت زندگی افراد میشود. وی ادامه داد: با اینکه سرطان‌های گوارشی یک چهارم انواع سرطان‌ها را تشکیل می‌دهند، اما بیش از یک سوم مرگ‌ها به دنبال سرطان‌های گوارشی است، زیرا دیر تشخیص داده می‌شوند.

این استاد دانشگاه افزود: سرطان معده به دو دلیل ایجاد می‌شود: دلیل اول مربوط به هلیکوباکتر پیلوری می‌باشد که با درمان‌های به موقع آن، این نوع سرطان در کشور رو به کاهش است. اما نوع دوم سرطان معده که به دنبال تغییر عادات زندگی (چاقی، عدم تحرک، مصرف غذاهای داغ، مصرف مواد مخدر، دخانیات و الکل و...،) ایجاد می‌شود، متاسفانه رو به افزایش است.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه اغلب سرطان‌های گوارشی در مراحل اولیه علامت‌دار نیستند، آیا غربالگری سرطان‌های گوارشی برای همه افراد ضرورت دارد؟، گفت: برای جمعیت عمومی که هیچ علامت و شکایتی ندارند، استفاده از آزمایش خون نهفته در مدفوع کفایت می‌کند که معمولاً بالای سن ۴۵ سالگی برای همه افراد انجام می‌شود، در مرحله بعد اگر برای فردی خون نهفته در مدفوع گزارش شد، کولونوسکوپی انجام میشود.

وی از اهمیت انجام کولونوسکوپی دستگاه گوارش‌، در افرادی که خون نهفته در مدفوع دارند، گفت: کولونوسکوپی هم تشخیص سرطان گوارشی در مراحل اولیه را امکان‌پذیر می‌ سازد و هم امکان خارج کردن ضایعاتی که در آینده احتمال تبدیل شدن به بافت سرطانی دارند را فراهم میکند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: حدود یک سوم جمعیت بالغ ایرانی مبتلا به کبد چرب هستند که از طیف ملایم تا شدید متغیر است، که غربالگری همه این افراد امکان‌پذیر نیست. وی گفت: در حال حاضر توصیه بر آن است که اگر فردی مبتلا به کبد چرب است و همزمان مبتلا به دیابت به خصوص از نوع کنترل نشده آن باشد، غربالگری کبد چرب انجام شود.


وی یادآور شد: اگر کبد چرب در فرد مبتلا، به سیروز کبد تبدیل شده باشد (یعنی بافت کبد تغییر شکل پیدا کند و آنزیم‌ها و پلاکت‌ها بالا رفته باشند) نشان دهنده متابولیسم نامناسب بدن و ابتلا فرد به سندروم متابولیک است، یعنی بدن فرد نسبت به انسولین مقاومت پیدا کرده است. مقاومت به انسولین باعث افزایش چربی نوع بد در خون می‌شود، که فرد را مستعد به بیماری قلبی و عروقی می‌کند. وی ادامه داد: بیشترین خطرات در مراحل اولیه بیماری کبد چرب، خود کبد نیست بلکه بیشتر، بحث سکته‌های قلبی و مغزی مطرح است.

لنکرانی یادآور شد: غربالگری روده بزرگ نه تنها برای افرادی که خون مخفی در مدفوع دارند انجام می‌شود، بلکه در فردی که خونریزیهای گوارشی، تغییرات اجابت مزاج، تغییر در قطر مدفوع، دردهای گوارشی و...، دارند نیز انجام میشود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در ارتباط با کبد چرب و انجام فیبر و اسکن کبدی چه نظری دارید؟، گفت: با توجه به اینکه کبد چرب شیوع بالایی در کشور دارد، در مراحل اول با انجام آزمایشات غیر تهاجمی خون، غربالگری انجام میشود که در صورت مثبت بودن این آزمایشات، فیپرو اسکن درخواست می‌شود.

لنکرانی تاکید کرد: کبد چرب با کاهش حدود ۱۰ درصد وزن فرد، به میزان زیادی بهبود می‌یابد، اما باید توجه داشت که با برگشت و افزایش مجدد وزن، کبد چرب نیز مجدداً باز می‌گردد.

این استاد دانشگاه به افراد توصیه کرد: از خوردن نوشابه‌های گازدار که میزان بالایی از مشتقات قند فروکتوز دارند، پرهیز کنید، زیرا بدن توانایی تجزیه این قند را به خوبی ندارد و آن را به تری گلیسرید تبدیل می‌کند که با تجمع تری گلیسرید در سلول‌های کبدی، باعث تخریب کبد می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: حد ایمنی از مصرف الکل وجود ندارد و مصرف کم الکل نیز با ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها همراه است. اگر فردی مبتلا به کبد چرب باشد و همزمان حتی میزان کمی الکل مصرف کند، با تخریب کبد همراه خواهد بود.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف