اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 13 شهریور 1402

بیماری‌های پستان

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما 12 شهریور نازی معینی فوق تخصص جراحی پستان و عضو هیئت علمی پژوهشکده معتمد سرطان پستان، در خصوص بیماری‌های پستان با تاکید بر توده‌های بدخیم پستان به گفتگو پرداخت.

0

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما 12 شهریور نازی معینی فوق تخصص جراحی پستان و عضو هیئت علمی پژوهشکده معتمد سرطان پستان، در خصوص بیماری‌های پستان با تاکید بر توده‌های بدخیم پستان به گفتگو پرداخت.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که سرطان چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟، گفت: در مسیر رشد و تکثیر سلول‌ها، بعضی اوقات خطاهایی رخ می‌دهد و سلول‌های ایجاد می‌شود که بد شکل هستند، کارایی اصلی خود را ندارند و مرتباً تکثیر پیدا می‌کنند، اینجاست که سیستم ایمنی بدن وارد عمل می‌شود و این سلول‌ها را از بین می‌برد. گاهی این خطاهای سلولی روی هم جمع می‌شود و یا سیستم ایمنی خوب کار نمی‌کند، اینجاست که سرطان رخ داده است،سلول‌ها تکثیر می‌شوند و با ایجاد انشعابات متعدد عروقی، از خون فرد تغذیه می‌کنند.( این مرحله را آنژیوژنز می‌نامند)
وی ادامه داد: گاهی این سلول‌ها از طریق مسیر جریان خون به قسمت‌های دیگر بدن میروند، لانه گزینی می‌کنند و مجدداً رشد و تکثیر می یابند ( این مرحله را متاستاز میگویند) و بافت‌های دیگر بدن را نیز درگیر می‌کنند.
معینی تاکید کرد: علت اصلی سرطان مشخص نیست اما اصلاح الگوی زندگی را از جمله راه‌های جلوگیری از بروز این بیماری دانست. وی ترک سیگار و الکل، داشتن تغذیه سالم، پیشگیری از چاقی و داشتن تحرک کافی را، از جمله این راهها دانست.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا ژنتیک مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان است؟، گفت: ژنتیک تنها عامل ۵ درصد از سرطان‌هاست و ۹۵ سرطانها با دلایل غیر ژنتیکی اتفاق میافتد، همچنین افزود: بین کمبود ویتامین D و بروز سرطان سینه رابطه کمرنگی وجود دارد و توصیه کرد: افراد با تشخیص کمبود ویتامین D در بدن، بهتر است نسبت به رفع این کمبود سریعتر اقدام کنند.
این فلوشیپ جراحی پستان گفت: افرادی که با احتمال بالای ابتلا به سرطان پستان مواجهند و تست‌های ژنتیکیBRCA1 و BRCA2 مثبت، یا ضایعات پیش سرطانی در پستان دارند، با تجویز داروهای متوقف کننده هورمونهای زنان و ایجاد یائسگی زودرس در این افراد، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کمتر می‌کنیم. همچنین میتوان با توصیه به تخلیه پستان‌ها و جایگزینی پروتز پستان، احتمال ابتلا به سرطان پستان را از بین برد. (بانوان در معرض خطر همچنین می‌توانند پس از به دنیا آوردن فرزندان خانواده و در سنین بالاتر، تخمدان‌های خود را برای جلوگیری از بروز سرطان تخمدان، از بدن خارج کنند.)
معینی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال تبدیل شدن کیست‌های پستان به سرطان پستان وجود دارد؟، گفت: غدد شیری در سن ۳۰ الی ۳۵ سالگی تغییراتی می‌کنند، جدار آنها ضعیف و داخل آنها مایع جمع می‌شود. این نوع کیستها که ماهیت واقعی ندارند، کیست ساده نامیده می‌شوند،کیست ساده هیچ خطری برای فرد ندارد. وی اوج سن شیوع این کیست‌ها را ۳۵ سالگی دانست و علت بیشتر شدن تعداد این کیست‌ها نسبت به گذشته را: دقت بیشتر دستگاه‌های سونوگرافی و همچنین معاینات در سن پایین‌تر بانوان دانست.

وی ادامه داد:بعضی اوقات یکی از این کیست‌ها بزرگ و دردناک می‌شود و جراح صرفاً به جهت کاهش درد، مایع داخل کیست را تخلیه می‌کند تا بیمار احساس سبکی و راحتی کند، اگر رنگ مایع تخلیه شده از پستان،زرد، سبز و یا خاکستری باشد، مشکلی نیست اما اگر رنگ مایع خونی باشد، توجه و آزمایشات بیشتری نیاز دارد.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا تخلیه پستان و قرار دادن پروتز به جای آن کار صحیحی است؟، گفت: این کار اصلاً صحیح نیست و کار تهاجمی محسوب می‌شود و تنها برای افرادی که زمینه ژنتیکی سرطان پستان دارند، انجام می‌شود و توصیه آن به افراد عادی، هرگز انجام نمی‌شود.( انجام این عمل با عوارضی همراه است و شاید حتی با نکروز بافتهای اطراف همراه شود)
این استاد دانشگاه ادامه داد: در خصوص پیشگیری از انواع سرطان ها، توصیه به مصرف غذای سالم از جمله: مصرف سبزیجات و میوه‌جات تازه و دوری از غذاهای فرآوری شده و همچنین تاکید بر دوری از مصرف دخانیات و الکل شده است.
معینی از فیبرو آدنوم‌ها به عنوان توده‌های خوش خیم پستان نام برد و تشخیص صحیح آنها را ضروری دانست. (اگر تشخیص با بیوپسی( نمونه برداری) انجام شود، با اطمینان بیشتری تشخیص صورت میگیرد)وی همچنین به انجام ماموگرافی سالیانه بعد از ۴۰ سالگی تاکید کرد.
برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف