اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 11 شهریور 1402

کم شنوایی

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 8 شهریور ، پدرام برقعی متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص کم شنوایی به گفت و گو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 8 شهریور ، پدرام برقعی متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص کم شنوایی به گفت و گو پرداخت.
میهمان برنامه در ابتدا کم شنوایی را اینگونه تعریف کرد: گوش انسان یک آستانه شنوایی دارد، که شامل حداقل مقدار صدایی است که گوش در هر فرکانسن به آن نیاز دارد تا بشنود . اگر در فردی این آستانه شنوایی بالاتر باشد، به این معناست که وی احتیاج به شدت صدای بیشتری دارد تا آن صدا را بشنود که به این پدیده کم شنوایی میگویند.
وی ادامه داد: کم شنوایی می‌تواند شدید یا خفیف باشد. اگر فردی برای شنیدن به ۲۵ تا ۴۰ دسی‌بل انرژی نیاز داشته باشد، کم شنوایی وی را خفیف، بین ۴۰ تا ۵۵ دسی بل، کم شنوایی متوسط و بین ۵۵ تا ۷۰ دسی بل را کم شنوایی شدید می نامند، اگر کم شنوایی بالای ۹۰ دسی‌بل باشد، نشانگر ناشنوایی فرد است.
برقعی دلایل کم شنوایی را به دو گروه تقسیم کرد: نوع اول کم شنوایی هدایتی است. وقتی صدا به گوش ما می‌رسد امواج صدا باید در گوش میانی و گوش خارجی تقویت شوند تا به حلزون گوش برسند. اگر در گوش خارجی مشکلی وجود داشته باشد که باعث شود تقویت صدا به درستی انجام نشود، کم شنوایی هدایتی ایجاد می‌شود.( کم شنوایی حاصل از وجود جرم در گوش را نیز کم شنوایی هدایتی می نامند)
وی ادامه داد: نوع دوم: کم شنوایی حسی عصبی است. اگر گوش داخلی(حلزون شنوایی) یا اعصاب شنوایی‌گوش، مشکلی داشته باشد، این نوع کم شنوایی ایجاد میشود.
وی هشدار داد: صداهای بلند به صورت ذاتی برای سلامت گوش مضر هستند و اگر صدایی بیشتر از ۸۰ دسی بل به گوش ما برسد، می‌تواند به سلول های مویی گوش که نقش گیرنده های شنوایی را ایفا میکنند، آسیب بزند، حال اگر شدت و مدت این صدا زیاد باشد، میتواند اثرات دائمی بر روی شنوایی فرد داشته باشد، در غیر این صورت این آسیب‌ها برگشت پذیر هستند. وی متذکر شد: افرادی که در محیط‌هایی با صداهای بلند مشغول به کار هستند یا کسانی که عادت به گوش سپردن به موسیقی با صدای بلند را دارند، به شدت در معرض آسیب های شنوایی قرار دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر از هدفون و هندزفری به صورت صحیح استفاده کنیم به سلامتی گوش ها آسیب نخواهند رسید، اگر شدت صدای هندزفری به گونه‌ای باشد که نفر بغل دستی شما صدای آن را نشنود، می‌توان گفت سطح صدای هندزفری مناسب است و آسیب زننده نیست. همچنین متذکر شد: پس از استفاده از هندزفری، سر سیلیکونی آن را تمیز کنید و در مکانی عاری از خاک و آلودگی قرار دهید.
برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف