اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 29 مرداد 1402

کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

معصومه تبریزی مدرس دانشگاه و روانشناس در خصوص کمک به نوجوانان برای انتخاب درست به گفتگو پرداخت.

1

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما 28 مرداد ماه، معصومه تبریزی مدرس دانشگاه و روانشناس در خصوص کمک به نوجوانان برای انتخاب درست به گفتگو پرداخت.

میهمان برنامه گفت: استعداد مجموعه‌ای از ارزش‌ها، توانایی‌ها و علایق افرد است که درک درست این تعریف می‌تواند فرد را در شناخت استعدادهایش یاری کند. وی افزود: ممکن است فردی به شغل خاصی علاقمند باشد اما توانایی های لازم برای موفق شدن در آن حرفه را نداشته باشد. برای مثال بعضی مشاغل نیاز به قد بلند دارد اما همه افراد جامعه بلند قامت نیستند، بنابراین علاقه تنها ویژگی کافی برای موفقیت در هر زمینه ای نیست.

تبریزی ادامه داد: والدین از زمان خردسالی فرزند خود، سعی می‌کنند ارزش‌هایی، مانند: پزشک یا مهندس بودن را به کودک خود تحمیل کنند و به علایق و توانایی های منحصر به فرد فرزند خود توجه نمیکنند. اگر والدین ارزش‌های شخصی خود را بدون توجه به قابلیت ها و علایق کودک در ذهن وی بکارند، با نوجوانی روبرو خواهیم بود، که به خاطر توفیق نیافتن در این ارزش‌ها (مانند پزشک شدن) اعتماد و عزت نفس پایینی دارد و گمان میکند که هرگز به آرزو های خود نخواهد رسید.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مهمترین عامل برای تربیت صحیح و کمک به نوجوان، شناخت درست از ویژگی‌های اوست. مهمترین قدم در کمک به رشد صحیح یک نوجوان، این است که اجازه بدهیم: هویت خود را به صورت مستقل بیابد، زمانی که والد هویت خاصی را به نوجوان تحمیل کند، رشد هویتی وی نارس خواهد ماند.

این روانشناس افزود: والدین برای کمک به فرزندان در یافتن علایق و ارزش هایشان، می‌توانند به متخصصان بهداشت روان مراجعه کنند و هرگز خود را در حل مشکلات مربوط به این حوزه، دخالت ندهند.

وی ادامه داد: روانشناس مشهور، هالند، یک نظریه پذیرفته شده در زمینه توصیف توانایی های فرد ارائه داده است، که توانایی های هر فرد را به ۶ بعد تقسیم میکند: بعد هنری، عملی پژوهشی، مهندسی صنعتی، مدیریت و کارآفرینی، تعامل اجتماعی، کار با اعداد و امورحقوق، نوجوانان با مراجعه به روانشناس و انجام  تست شخصیت هالند، می‌توانند به شناخت بهتری از توانایی های خود برسند. برای مثال نوجوانی که بعد مدیریتی و هنری قوی داشته باشد میتواند حرفه کارگردانی را دنبال کند.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف