اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 15 مرداد 1402

ترشحات و عفونت های بانوان

برنامه 14 مرداد مادر کودک

0

ترشحات و عفونت های بانوان

در برنامه 14 مرداد مادر کودک شبکه سلامت سیما، راضیه اکبری متخصص زنان و زایمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ترشحات و عفونت های بانوان به گفتگو پرداخت.

وی در ابتدا یادآور شد: در ساختمان واژن تعدادی غدد ترشحی وجود دارد که با ترشح موادی خاص باعث عدم خشکی و لغزندگی در این ناحیه می‌شود. مقدار این ترشحات در طول سیکل قاعدگی (که با آغاز یک پریود شروع و با آغاز یک پریود دیگر تمام میشود) متفاوت است و همراه با بالارفتن مقدار استروژن در بدن، مقدار این ترشحات نیز افزایش می یابد در هنگام بارداری، در مرحله تخمک گذاری (میانه سیکل ) و همچنین با مصرف قرص های ضد بارداری، مقدار این ترشحات افزایش می یابد.

اکبری متذکر شد: این ترشحات جهت حفظ لغزندگی و جلوگیری از خشکی واژن ضروری و نشانه ای از سلامتی فرد است، بطوری که یکی از مشکلات بانوان یائسه، خشکی واژن است که به دلیل افت هورمون های دوران باروری اتفاق میافتد.

این متخصص زنان ادامه داد: بافت و رنگ این ترشحات در حالت طبیعی، سفید رنگ و کشسان است، اگر این ترشحات تغیر رنگ دهند و بوی بدی از آن متصاعد شود و یا فرد دچار خارش و سوزش در آن ناحیه شود، مراجعه به پزشک زنان الزامیست.

اکبری یادآور شد: شوینده های واژینال با از بین بردن باکتری های مفید واژن، خود باعث ایجاد زمینه ای مناسب برای بروز عفونت های ناحیه واژن محسوب میشوند، او بهترین ابزار برای حفظ تمیزی و بهداشت ناحیه واژن را، آب سالم دانست، همچنین تعویض روزانه لباس زیر را از قدم های کلیدی مراقبت از سلامت ناحیه واژن نام برد.

میهمان برنامه در پاسخ به این سوال که: آیا شنا در استخرهای عمومی می تواند باعث عفونت‌های ناحیه واژینال شود؟، گفت: اگر فردی از سلامت کافی برخوردار باشد و نقص سیستم ایمنی نداشته باشد، همچنین مبتلا به عفونت زنان نیز نباشد، استخر نمینواند باعث بروز این عفونت ها شود. گاهی اوقات فرد از قبل مبتلا به این عفونت‌ است و بعد از بازگشت از استخر علایم این عفونت ها نمایان میشود و گمان میکند استخر باعث این علایم شده است.

کارشناس برنامه افزود: درد همیشگی و مداوم زیر شکم از علامت های اصلی عفونت های واژینال است و تنها راه تشخیص این درد ها معاینه توسط متخصص زنان است‌. وی به بانوانی که قصد بارداری دارند و همچنین بانوانی که نیاز به جراحی زنان دارند، توصیه کرد: قبل از اقدام به این موارد حتماً تحت معاینه داخلی زنان قرار بگیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از جوش شیرین برای درمان عفونت‌های واژینال موثر است؟، گفت: واژن یک سطح اسیدی و قلیایی (PH) طبیعی دارد که عفونت‌های واژینال این تعادل را به شیوه های متفاوتی بر هم میزند. به همین دلیل نمیتوان برای همه  بیماران شستشو با جوش شیرین را تجویز کرد.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف