اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 8 مرداد 1402

بیماری هپاتیت

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما علیرضا دلاوری، متخصص گوارش و کبد به مناسبت روز جهانی هپاتیت، در خصوص این بیماری به گفتگو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۱۴۰۲/۵/۷ علیرضا دلاوری، متخصص گوارش و کبد و رئیس پژوهشکده گوارش و کبد بیمارستان شریعتی، به مناسبت روز جهانی هپاتیت، در خصوص این بیماری به گفتگو پرداخت.
میهمان برنامه توضیح داد: به التهاب کبد به هر علتی، هپاتیت گفته میشود. اما تاکید اصلی این روز، بر هپاتیت ناشی از ویروس ها است، که شایع ترین انواع آن: A,B,C, و E است. وی افزود: بعضی ویروس های دیگر مانند: انواع ویروس کرونا هم میتوانند باعث هپاتیت شوند، اما ایجاد التهاب کبد به دنبال ابتلا به کرونا، نادر تر است.
رئیس پژوهشکده گوارش و کبد بیمارستان شریعتی افزود: هپاتیت ها میتوانند کشنده باشند، زیرا کبد یکی از ارگان های غیر قابل جایگزین بدن است، و در صورت از کار افتادن کبد، تنها راه درمان بیمار، پبوند کبد خواهد بود. اما خبر خوب این است: که انواع شایع هپاتیت، قابل پیشگیری و درمان است. در مجموع ۳۱۸ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به هپاتیت B هستند. در گذشته حدود ۴ درصد جمعیت کشور ما را مبتلایان به هپاتیت B تشکیل میدادند، اما از ۳۰ سال گذشته که واکسیناسیون هپاتیت B جزو برنامه واکسیناسیون کشوری قرار گرفت، میزان این بیماری در ایران بسیار کاهش یافت بطوری که در حال حاضر،کمتر از ۲ درصد جمعیت ایران مبتلا به هپاتیت B هستند. وی ادامه داد: حتی در کودکان، این عدد به نیم درصد رسیده است.‌ همچنین درمان هپاتیت B، از نوع تزریقی به شکل خوراکی(قرص) تغییر پیدا کرده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: درمان هپاتیت B نیازمند مراحل طولانی است، زیرا این ویروس خود را در بدن پنهان میکند، و به محض قطع داروها، بیماری مجدد فعال میشود. در عین حال درمان خوراکی مبتلایان به هپاتیت B، می‌تواند طول عمر این افراد را به طول عمر جمعیت سالم نزدیک کند و میزان مرگ و میر در این افراد را به شدت کاهش دهد.
دلاوری در پاسخ به این سوال که: وقتی یک دوره کامل واکسن هپاتیت B تزریق کردیم، چه زمانی باید دوز یادآور را تکرار کنیم؟، گفت: میزان آنتی بادی هپاتیت B در خون، عامل اصلی تصمیم گیری برای تزریق دوباره این واکسن است. اگر میزان آنتی بادی در بدن کافی نباشد، هر ده سال یک بار تزریق دوز بوستر(یادآور) توصیه میشود.
این استاد دانشگاه تهران یادآور شد: هپاتیت B و C، عمدتا از طریق فراورده های خونی، تماس جنسی و اعتیاد (اعتیاد تزریقی) منتقل میشوند. هپاتیت A نیز، معمولا از طریق آب و غذای آلوده منتقل میشود. مهم است بدانیم: هپاتیت B و C، از طریق تماس های معمولی بین اعضای خانواده از قبیل شیردهی و ظروف غذا منتقل نمیشوند.
وی افزود: خوشبختانه هپاتیت C درمان کامل دارد و از هفت سال پیش که دارو های خوراکی هپاتیت وارد بازار شد، ۹۰ درصد مبتلایان به هپاتیت C، درمان کامل میشوند. نکته حائز اهمیت این است : در صورت درمان هپاتیتB و C، میزان مرگ و میر تا حدود ۶۵ درصد کاهش میابد، اما متاسفانه تنها ۳۰ درصد از افرادی که هپاتیت C و B دارند از بیماری خود مطلع هستد، و از این تعداد نیز، کمتر از ۱۰ درصد اقدام به درمان میکنند.
این متخصص گوارش و کبد یادآور شد: مهم ترین عامل برای پیشگیری از هپاتیت A بهبود سطع بهداشت جامعه است.
برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف