اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 2 مرداد 1402

درد های لگنی در بانوان

برنامه مادر و کودک 1 مرداد 1402

0

درد های لگنی در بانوان

در برنامه مادر و کودک 1 مرداد شبکه سلامت سیما، صدیقه حسینی متخصص زنان و زایمان،فلوشیپ ناباروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص درد های لگنی در بانوان به گفتگو پرداخت.

حسینی، دردهای لگنی در بانوان را به دو دسته حاد و مزمن تقسیم بندی کرد، او از آندومتریوز به عنوان شایع‌ترین و از فیبروم ها و عفونت های مزمن لگنی و همچنین  آدنومیوز (یک بیماری خوش خیم رحم است است که و باعث بزرگ شدن و افزایش ماهیچه رحم میشود)  به عنوان دیگر دلایل این دردها نام برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که شایع‌ترین دلایل دردهای حاد لگنی کدامند؟، گفت: مهمترین  مسئله در درمان دردهای حاد و مزمن لگنی، تشخیص افتراقی این دو  از یکدیگر است.  وی افزود: دردهای حاد به صورت کاملاً ناگهانی بروز پیدا میکنند، اما درد های مزمن در زمان طولانی تر و با شدت کمتری وجود دارند.

 وی اشاره کرد: همزمانی این دردها با دیگر علائم، عامل مهمی در تشخیص افتراقی دردهای حاد از مزمن لگنی است. متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سوال که در صورت بروز چنین دردهایی، اولین اقدام لازم چیست؟ گفت: اولین اقدام، مراجعه سریع به اورژانس است، سرعت عمل و زمان، در تشخیص و درمان این گونه درد ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف مسکن‌ در اینگونه دردها و به دنبال آن تخفیف درد، تشخیص صحیح را با مشکل مواجه خواهد کرد.

حسینی یکی از شایع ترین علل درد حاد لگنی را پارگی کیست های تخمدان برشمرد. و افزود: گاهی این کیست ها با ایجاد پیچ خوردگی در تخمدان، باعث بروز دردهای حاد لگنی می شوند، که یکی از مشخصه های اصلی آن تهوع، و استفراغ همراه با درد است.

کارشناس برنامه متذکر شد: در بانوان بارداری که سونوگرافی رحمی خود را انجام نداده‌اند، حاملگی خارج از رحم می‌تواند از جمله دلایل ایجاد درد های حاد لگنی باشد. او همچنین از سقط جنین به عنوان یکی از دلایل مهم دردهای لگنی نام برد.

مهمان برنامه در پاسخ به این سوال که آیا قرص های اورژانسی احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهند؟، گفت: درست است که قرص‌های حاوی پروژسترون از عوامل افزایش احتمال بارداری‌های خارج از رحم محسوب می‌شوند،اما به طور معمول عامل اصلی ایجاد این نوع بارداری نیستند.

این متخصص تاکید کرد: انجام آزمایش بارداری در بانوانی که در سن باروری قرار دارند و مبتلا به خونریزی غیر معمول رحمی هستند، ضروریست.

برنامه مادر کودک شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

 

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف