اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 27 اسفند 1401

حوادث خانه تکانی پایان سال

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

حوادث خانه تکانی پایان سال

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک 22 اسفند شبکه سلامت سیما، محمدرضا قانع متخصص طب اورژانس و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در خصوص حوادث خانه تکانی پایان سال به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چه تمهیداتی میتواند از حوادث خانه تکانی پایان سال جلوگیری کند؟ گفت: سردسته آسیب های ممکن در حوادث خانه تکانی پایان سال، آسیب های استنشاقی می باشد که ناشی از تولید گاز کلر است که هنگام کار با محلول های سفید کننده در مکانهای بسته و گرم ایجاد میشود.

وی ادامه داد: اگر فرد در معرض گاز کلر ایجاد شده از مخلوط کردن این مواد شوینده قرار گیرد به مخاط ها، مجاری تنفسی و چشم فرد آسیب می رساند.

محمد رضا قانع توصیه کرد: از مخلوط کردن مواد شوینده و تمیز کننده با یکدیگر اجتناب کنید زیرا از مخلوط کردن این مواد با یکدیگر گاز کلر ایجاد می شود، این گاز با ایجاد اسیدکلریدریک که به شدت آسیب زاست به چشمها و ریه فرد آسیب میرساند.

این متخصص طب اورژانس با بیان این مطلب که این اتفاقات قابل پیشگیری است، تاکید کرد: از مخلوط کردن شوینده ها با یکدیگر اجتناب کنید و هنگام کار با این مواد با باز گذاشتن پنجره ها و ایجاد تهویه مناسب در محل، از بروز احتمالی این خطرات جلوگیری کنید.

قانع ادامه داد: در صورت بروز کوچکترین عارضه تنفسی در هنگام کار با مواد شوینده، فوراً محل را ترک کنید و با حضور در فضای آزاد تنفس کنید.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از ماسک کاغذی می‌تواند در جلوگیری از عوارض این بخارات موثر باشد؟ گفت: خیر ماسک کاغذی اثری در جلوگیری از ورود این گازها به ریه ندارد، قانعی پارچه های خیس را بهترین گزینه دانست زیرا این گازها جذب پارچه مرطوب می شوند و وارد ریه ها نمی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله یادآور شد: بهترین کار پیشگیری از بروز این حوادث است و تاکید کرد: در صورت برخورد این مواد با پوست سالم آسیب جدی ایجاد نمی‌شود و باید سریعاً محل را با آب فراوان شست‌.

وی ادامه داد: اگر این مواد با پوست آسیب دیده (اگزما و یا مخاطات) برخورد داشته باشد، آسیب های جدی تر و طولانی تری به دنبال خواهد داشت. در خصوص برخورد این مواد با مخاط چشم، باید فوراً چشم ها را با آب فراوان شستشو داد و یا در کاسه پر از آب چشم ها را باز نگه داشت.

این متخصص طب اورژانس ادامه داد: کودکان ذهن کنجکاوی دارند و ممکن است مایل باشند محیط اطراف خود را با دهان کشف کنند او توصیه کرد: اینگونه مواد را در ظرف های رنگی مشابه ظرف های خوراکی نگهداری نکنند و در مکان‌های با ارتفاع بلند و دور از دسترس اطفال نگهداری کنند.

وی افزود: بطور معمول پس از برخورد با مواد شوینده با ۳ نوع آسیب مواجه خواهیم بود: اول آسیب به سیستم گوارشی است (دهان، حلق، معده) که در ثانیه های اول با سوزش شروع می شود و تا چندین روز با ایجاد زخم های گوارشی ادامه می‌یابد.

وی آسیب های ناشی از بخارات و یا استفراغ مجدد این مواد را دومین نوع آسیب ها دانست که در صورت ورود این مواد به ریه، آسیب های جدی تری به دنبال خواهد داشت.

محمد رضا قانع جذب مواد بلع شده توسط بدن را که مسمومیت با مواد شیمیایی نام دارد، به عنوان سومین نوع آسیب‌های حاصل از این مواد شیمیایی نام برد.

این استاد دانشگاه پیشگیری از اینگونه مسمومیت ها را بهترین راهکار ممکن دانست و افزود: اگر به طور اتفاقی از این مواد بلع شد، آرامش خود را حفظ کنید و به هیچ عنوان فرد را تحریک به استفراغ نکنید همچنین در این زمان فرد را به مصرف هیچگونه مایعی توصیه نکنید زیرا احتمال استفراغ و خطر ورود این مواد به ریه را افزایش میدهد.

وی تاکید کرد: مهمترین اقدام در برخورد با اینگونه حوادث، حفظ آرامش و انتقال سریع مصدوم به بیمارستان است که بر اساس نوع ماده بلع شده، اقدامات لازم در بیمارستان انجام خواهد شد.

این متخصص طب اورژانس یادآوری کرد: در هنگام استفاده از نردبان باید در حفظ تعادل خود و نردبان دقت کافی داشته باشید و توصیه کرد: در سنین بالاتر که پاسخ بدن به رفلکس ها کندتر می‌شود از نردبان استفاده نکنید و این کار را به جوان‌ترها بسپارید.

وی در صورت سقوط از بلندی به افراد توصیه کرد: تماس با اورژانس اولین قدم است و تا قبل از حضور اورژانس میتوانید عضو شکسته شده را در کمترین حالت درد نگه دارید.

این استاد دانشگاه به همه افراد مایل به انجام خانه تکانی توصیه کرد: خانه تکانی را سریع انجام ندهید و مدت زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید وی یادآور شد: بهتر است در زمان خانه تکانی کودکان خردسال در منزل نباشند تا آسیبی نبینند.

کارشناس برنامه ادامه داد : ما برای ادامه زندگی به مفاصل سالم نیاز داریم و درست این است که به مفاصل آسیب نرسانیم بهترین همین علت برای بلند کردن اجسام سنگین تر از ۲۰ کیلو حتماً از نفر بعدی کمک بگیریم همچنین برای بلند کردن اجسام از زمین توجه کنید کل ستون فقرات در یک راستا قرار داشته باشد و خم شدن تنها با کمک لگن و زانو انجام شود.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف