اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 18 بهمن 1401

مزیت های خانواده دارای چند فرزند

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

مزیت های خانواده دارای چند فرزند

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک 17 بهمن شبکه سلامت سیما مریم زینالی روانشناس کودک و نوجوان در خصوص مزیت های خانواده دارای چند فرزند به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که اهمیت فرزند دوم، برای فرزند اول و همچنین برای والدین چیست؟، گفت: با بزرگ شدن فرزندان و ازدواج آنها و ترک خانه، خانواده با سندروم آشیانه خالی مواجه می شود، قطعاً با وجود تنها یک فرزند، پدر و مادر زودتر به این سندروم مبتلا می شوند. وی افزود: با وجود فرزند دوم، غیر از اینکه خانواده دیرتر به این سندروم مبتلا میشود، بلکه تولد فرزند دوم، معنای جدیدی به زندگی می بخشد.

این روانشناسی کودک و نوجوان گفت: کودکان با رسیدن به دوران نوجوانی، بیشتر اوقات خود را با همسالان میگذرانند، با وجود فرزند دوم، این خلأ پر میشود و معنایی دوباره در زندگی جاری خواهد بود. او گفت: در مورد فرزند اول، والدین بیشتر در حال تجربه آموزی هستند و با حضور فرزند دوم، تجربیات به صورت پخته تر عملیاتی می شوند و شور و هیجان بیشتری به خانواده حاکم میشود.

مریم زینالی ، دوران سالمندی را دوران اجتناب‌ ناپذیری برای همه والدین دانست، که مطمئنا در این دوران، نیاز به همراهی فرزندان وجود دارد، در خانواده های تک فرزند، این مسئولیت تنها به گردن یک نفر است، چه بهتر که وظایف بین دو یا تعداد بیشتری فرزند تقسیم شود.

زینالی در پاسخ به این سوال، که فرزند دوم چه مزایایی برای فرزند اول دارد؟، گفت: یکی از مهمترین تاثیرگذاری های فرزند دوم برای فرزند اول، همراهی کردن آنها با یکدیگر است، او یک شریک و هم بازی پیدا می کند که صرف نظر از فاصله سنی بینشان، یک یار و همراه نزدیک یکدیگر خواهند بود، آن ها از یکدیگر شناخت پیدا می‌کنند و در کنار هم به رشد و تکامل می رسند، خلأهای یکدیگر را پر میکنند و مکمل هم می شوند.

وی در خصوص نظریه ترتیب تولد، گفت: فرزند دوم از لحاظ اجتماعی به فرزند اول کمک می‌کند، چون فرزند دوم حاصل تجربیات فرزند اول است، که منجر به این می گردد: که اعتماد به نفس و عزت نفس کودک اول بالاتر برود. همچنین اضطراب ناشی از شرایط محیطی نیز، در مورد فرزند دوم کمتر است و این باعث میشود: فرزند دوم مستقل تر و راحت تر عمل می کند، که این اعتماد به نفس و انگیزه را به فرزند اول منتقل میکند، در واقع فرزند دوم، اهرمی برای اعتماد به نفس فرزند اول محسوب میشود.

کارشناس برنامه گفت: وقتی خانواده تنها دارای یک فرزند است، احساس فشار بیشتری بر روی این فرزند وجود دارد، زیرا والدین آرزوهای زیادی دارند و کودک مستقیما تحت استرس، فشار و خواسته های آنهاست. با حضور فرزند دوم، نگاه ها از فرزند اول برداشته می شود و سخت گیری ها کاهش میابد.

زینالی در پاسخ به این سوال که فاصله سنی مناسب بین فرزندان چند سال است؟، گفت: بهترین فاصله سنی بین فرزندان، به شرایط خانواده از جمله: ابعاد عاطفی، اقتصادی و اجتماعی بازمی‌گردد. پژوهش ها نشان داده است که بهترین فاصله سنی بین فرزندان، ۳ تا ۵ سال است که طی این سال‌ها، مادر مهلت بازسازی احساسی، عاطفی و روانی پیدا میکند، البته این فاصله سنی، حکم قطعی نیست و فرزندان با اختلاف سنی بیشتری نیز میتوانند متولد شوند.

کارشناس برنامه یادآور شد: والدین باید به خصوصیات فرزند اول، از نظر خلق و خو و اینکه تا چه حد پذیرش یک رقیب را دارد، توجه کنند، حضور فرزند دوم بدون آماده‌سازی روحی فرزند اول، گاهی موجب رفتارهایی مانند: شب ادراری، ناخن جویدن و اضطراب های شدید و حتی احساس حقارت در فرزند اول می گردد. او به والدین تک فرزند توصیه کرد: با زمینه سازی های مناسب در اولین فرزند و مشورت گرفتن از یک روانشناس، زمینه ایجاد یک همراه و همیار را برای فرزند اول خود، فراهم کنید.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که خبر بارداری فرزند دوم، چه موقع باید به فرزند اول داده شود؟، گفت: این خبر باید متناسب با سن کودک انجام پذیرد، اگر کودک زیر ۵ سال باشد، چون تصوری از زمان ندارد و صبر کمتری دارد، زمان مناسب، اواخر بارداری است. برای فرزندان بزرگتر از ۵ سال، گفتگوهایی چون: یکی داره میاد که همراه تو در خوشی ها و مشکلات باشد، او هرگز جای تو و موقعیت‌های تو را نخواهد گرفت و می توانید همه اوقات تان را با هم تقسیم کنید و.....، آمادگی لازم برای ورود فرزند جدید را مهیا کنید.

 

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف