اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 5 بهمن 1401

سرطان پستان

برنامه مادرکودک همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۹ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

1

سرطان پستان

برنامه مادرکودک همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۹ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما نازی معینی فلوشیپ جراحی پستان و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص سرطان پستان به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چه عواملی باعث بروز این بیماری در بانوان می‌شود، گفت: هر عاملی که باعث افزایش سرعت تکثیر سلولها شود، به نحوی که سیستم ایمنی بدن نتواند آنها را از بین ببرد، منجر به ایجاد سرطان می شود. از جمله عوامل مستعد کننده این بیماری میتوان از افزایش سن نام برد، با افزایش سن، میزان بروز سرطان پستان نیز افزایش میابد، به‌خصوص در بازه زمانی ۵۰ تا ۶۰ سالگی ابتلاء به این بیماری بیشتر دیده می شود.

وی افزود: عامل بعدی ژنتیک است، با حضور بعضی از ژنها، مانند BRCA1 و BRCA2، تا۷۰ الی۸۰ درصد ممکن است فرد به سرطان پستان، مبتلا شود.

معینی در پاسخ به این سوال که چگونه میتوان اقدامات پیشگیرانه بیشتری در برابر این بیماری انجام داد، گفت: در افراد مستعد» به این بیماری، غربالگری را که همان ماموگرافی است، باید از سنین پایین تر شروع کنیم و یا حتی جراحی‌های پیشگیرانه‌ای به فرد پیشنهاد دهیم.(تخلیه پستانها) و حتی بعد از سن باروری، تخمدان ها را نیز از بدن خارج کننذ‌.

این فوق تخصص جراحی پستان در خصوص شناسایی این افراد گفت: اگر در یک خانواده، فرد مبتلا به سرطان، از نوع «هورمون منفی» شود، لازم به بررسی ژنتیکی بیشتری می باشد و یا حتی اگر چند نفر در یک خانواده مبتلا به سرطان باشند، مشاوره ژنتیکی بیشتری لازم دارد و اگر تست ژنتیکی این افراد مثبت شود، کارهای خاص دیگری برای این افراد توصیه می شود.

معینی در پاسخ به این سوال که آیا MRI، روش استاندارد مناسبی برای غربالگری سرطان پستان است؟، گفت: در MRI توده های پستانی زیادی دیده میشود که به احتمال زیاد بدخیم هم نیستند و تنها باعث نگرانی می شوند، او ماموگرافی را، تنها روش غربالگری پستان دانست.

وی در پاسخ به این سوال، که آیا تغییرات هورمونی در زنان ممکن است باعث بروز سرطان پستان شود؟، گفت: بافت پستان کاملاً تحت تاثیر هورمون های زنانه می باشد، هرچه بدن کمتر در معرض این تغییرات قرار بگیرد، بهتر است، به طوری که بلوغ زودرس، یائسگی دیررس، نبود بارداری و شیردهی را، از عوامل مستعدکننده سرطان پستان نامید.

وی افزود: بارداری در سنین پایین تر،شیردهی کامل فرزندان و همچنین تعداد بیشتر بارداری وشیردهی را، عامل های محافظت کننده از سرطان پستان، دانست.

معینی ادامه داد: یائسگی، فرایندی طبیعی است، در گذشته برای جلوگیری از پوکی استخوان و مشکلات قلبی، هورمون درمانی جایگزین(HRT) انجام می شد که پس ازمدتی متوجه شدند با انجامHRT، میزان سرطان پستان در افراد، افزایش پیدا کرد، به همین دلیل هورمون درمانی در یائسگی، کنار گذاشته شد.

کارشناس برنامه تاکید کرد: یائسگی بالای سن ۴۰ سال، یائسگی زودرس محسوب نمی‌شود و نیاز به مداخله درمانی و دارویی ندارد.

این فلوشیپ جراحی پستان در پاسخ به این سوال، که افرادی که تحت درمان‌های ناباروری قرار می‌گیرند و از هورمون درمانی استفاده می کنند، آیا در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند؟، گفت: دلایل متقنی برای بروز سرطان پستان در این افراد وجود ندارد و یک ریسک بزرگ تلقی نمی‌شود، بنابراین این افراد میتوانند با نظر پزشک خود از این نوع درمان ها، استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال، که آیا سینه‌های فیبروکیستیک، فرد را مستعد ابتلا به سرطان پستان می کند؟،گفت: بافت پستان در زمان جوانی بافتی فیبروکیستیک است و به هیچ عنوان باعث نگرانی نیست.

معینی در پاسخ به این سوال که آیا لیزر موهای زائد در نقاط زیر بغل، ریسک سرطان پستان را بالا می‌برد؟، گفت: خیر، افرادی که لیزر می کنند و یا افرادی که کاشت ناخن انجام میدهند، ممکن است با بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل مواجه شوند، که این بزرگ شدن از نوع واکنشی است و مشکلی نمی باشد.

این استاد دانشگاه، غربالگری را، شناسایی افراد بیمار از بین افراد به ظاهر سالم دانست و گفت: از سن ۴۰ سال بهتر است، ماموگرافی هر سال یکبار انجام شود، وی سونوگرافی را تست غربالگری ندانست و مانوگرافی را تنها آزمایش غربالگری سرطان پستان دانست. سونوگرافی پستان پس از ماموگرافی، نیز در مواردی، اطلاعات بیشتری در اختیار پزشک قرار می دهد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا مواد غذایی خاصی ریسک این بیماری را کاهش می دهد؟، گفت: اصلاح الگوی زندگی، بهترین توصیه برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان است، وی همچنین خوردن سبزیجات و میوه جات تازه و پرهیز از مصرف فست فودها و چربی های اشباع شده را، برای جلوگیری از بروز سرطان پستان ضروری دانست.

معینی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از مکمل ها در جلوگیری از سرطان سینه اثرگذار است، گفت: با مصرف مقدار کمی از ریزمغذی‌ها، مواد مورد نیاز بدن ما تامین می شود و نیاز به خوردن مکمل ها نیست، تنها کمبود ویتامین D است، که احتمال می رود، با بروز سرطان پستان مرتبط باشد.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف