اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 25 آبان 1401

دیابت در بارداری

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

3

دیابت در بارداری

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ از شبکه سلامت سیما پخش می شود.
در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما مورخ ۸/۲۵ کارشناس برنامه میزبان مریم نورزاده فوق تخصص پریناتولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص دیابت در بارداری به گفتگو پرداختند.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چه خانم هایی بیشتر در معرض خطر دیابت بارداری هستند، گفت: ایران یک کشور دیابت خیز است، به همین جهت توصیه می شود؛ همه خانم ها قبل از اقدام به بارداری از نظر بیماری دیابت کنترل شوند، حتی بانوانی که مبتلا به دیابت نبوده اند نیز، ممکن است تحت تاثیر هورمون های بارداری، به دیابت بارداری مبتلا شوند. وی یادآور شد: خانم های چاق، خانم هایی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، مانند: فشار خون، لوپوس و...هستند، خانمهایی که در بارداری‌های قبلی دچار دیابت شده اند، خانمهایی با سابقه سقط مکرر، مصرف کنندگان کورتون، سابقه ابتلا دیابت در پدر، مادر، خواهر یا برادر، خانم های باردار با سن بالا و خانمهایی که تخمدان پلی کیستیک دارند؛ در معرض خطر بیشتر دیابت دوران بارداری قرار دارند.
نمازی در پاسخ به این سوال، که انجام آزمایش قند خون در چه ماه هایی از بارداری ضروری است، گفت: برای همه خانم های باردار، باید در اولین ویزیت بارداری، غربالگری دیابت صورت گیرد. اگر قند خون ناشتا کمتر از ۹۲ باشد، مادر مبتلا به دیابت نیست ولی اگر قند خون ناشتا بیشتر از ۱۲۶ باشد خانم باردار، مبتلا به دیابت قبل از بارداری است. قند خون بیشتر از ۹۲ و زیر ۱۲۶ قند خون بارداری اعلام می شود که بنا به میزان شدت آن، از رژیم های غذایی و پیاده روی گرفته، تا درمان تزریقی انسولین، توسط پزشک متخصص صورت می پذیرد.. او متذکر شد: قند دو ساعت بعد از غذا برای خانم هایی که قند خون ناشتای بالایی دارند انجام می گیرد. وی یادآوری کرد؛ خانم هایی که در بارداری مبتلا به دیابت می شوند، خطراتی خود و جنین شان را تهدید می کند، از جمله: افزایش بیش از حد وزن مادر، مسمومیت بارداری، زایمان زودرس، کنده شدن زودرس جفت، خونریزی دوران بارداری و.....، زایمان سخت نیز از جمله عوارض دیابت بارداری است، که حتی می‌تواند، باعث ایجاد فلج عصب در ناحیه شانه کودک شود.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که چرا جنین های مادران دیابتی بیش از حد بزرگ می شوند، گفت: قند خون مادران دیابتی بالاست، همین قند درخون جنین نیز وجود دارد که باعث افزایش وزن جنین می گردد. وی یادآوری کرد؛مادرانی که در بارداری قبلی فرزند پر وزن( ماکروزوم) بدنیا آورده اند، لازم است، از نظر دیابت در بارداری های ، سریعتر تحت کنترل قرار گیرند. عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران متذکر شد: انجام غربالگری دیابت در هفته ۲۴ الی ۲۸ بارداری برای همه مادران باردار ضروری است.، این تست، به آزمایش پودر قند معروف است که در آزمایشگاه، با خوراندن غلظت مشخصی از قند به مادر و اندازه گیری قند خون دو ساعت بعد، به تشخیص دیابت بارداری کمک میکند. کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که دیابت بارداری با چه علائمی همراه است، گفت: این بیماری با علائم خاصی همراه نیست اما در مراحل پیشرفته ممکن است پرنوشی و پرادراری در مادر وجود داشته باشد. پزشک در هنگام سونوگرافی، با مشاهده وزن بیش از حد جنین و همچنین زیاد بودن آب دور جنین، به دیابت مادر شک میکند.
وی تصریح کرد: تقریبا ۷۰ درصد زنان بارداری که مبتلا به دیابت هستند، با رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی (مانند پیاده روی) بهبود می یابند. انتظار ما این است که قند ناشتای مادر باردار زیر ۹۵ و قند دو ساعت بعد از غذای او زیر ۱۲۰ باشد . وی ادامه داد: به مادران بارداری که با این تدابیر، قند خون نرمال پیدا نکنند، درمانهای دارویی پیشنهاد می‌گردد که بهترین درمان دارویی دیابت در دوران بارداری، تزریق انسولین است، زیرا انسولین از جفت رد نمی شود و وارد بدن جنین نمی گردد، به همین جهت در جنین با افت قند خون مواجه نخواهیم شد، بنابراین انسولین، بهترین داروی کنترل قند در دوران بارداری محسوب می شود. وی تاکید کرد: انجام سونوگرافی دوره ای برای مادران باردار مبتلا به دیابت، از نظر کنترل سلامت جنین،.ضروری است.

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف