اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 18 آبان 1401

رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 1401/08/17، مجری برنامه میزبان دکتر بابک شکارچی رادیولوژیست، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و معاونت آموزشی پژوهشی نظام پزشکی بود و در خصوص رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که رادیولوژی مداخله ای چیست، گفت: دنیای رادیولوژی به عنوان یک مشاور در خدمت پزشکان است و در تشخیص صحیح، به بیماران کمک می کند. وی گفت: در گذشته تهاجمی ترین کار، آنژیوگرافی قلب بود، با وارد شدن دستگاه های دیجیتال، تصویر برداری سه بعدی هم امکان پذیر شد، اما در حال حاضر رادیولوژی در بحث درمان نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

دکتر شکارچی، یکی دیگر از امکانات جدید دنیای رادیولوژی را، سی تی آنژیوگرافی نامید، که دسترسی به عروق نقاط مختلف بدن را امکان پذیر می سازد، مثلاً درآنژیوگرافی قلب، تنگی ها مشخص می شود، همچنین با انجام آنژیوگرافی مغز، کلیه ها، ریه، کبد و ارگانهای داخل شکمی، دسترسی به این عروق، جهت تشخیص و اقدامات درمانی امکان پذیر میباشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش گفت: گاهی برای نمونه برداری از توده ها، با اختصاص دادن گاید سونوگرافی(راهنمای سونوگرافی) سی تی اسکن و ام آر آی تشخیصی انجام می‌شود و نمونه برداری تشخیصی، با عوارض کمتری انجام می گیرد.

وی گفت: با تزریق ماده حاجب در داخل عروق محیطی و همراه با آن، گرفتن عکس های رادیولوژی تشخیصی، بدون تهاجم امکان پذیر شده است. گاهی انجام آنژیوگرافی، تنها به جهت تشخیص صورت نمی‌گیرد و بسیاری از درمان‌ها، از این طریق انجام می پذیرد. رادیولوژی مداخله ای، با تزریق مستقیم داروها به توده ها، درمان های موضعی، بدون داشتن عوارض دارویی، برای دیگر نقاط بدن را امکان پذیر ساخته است..

این متخصص رادیولوژی گفت: امروزه نمونه برداری از توده های پستان توسط دستگاه های رادیولوژی، با دقت بسیار بیشتری امکان پذیر شده است، وی گفت: اکنون که می توان به توده نزدیک شد و نمونه برداری کرد، می توان اقدامات درمانی دیگری را نیز توسط رادیولوژی برای بیمار انجام داد، به طور مثال پس از انجام عمل های شکمی و ایجاد آبسه های شکمی پس از جراحی، رادیولوژی مداخله ای میتواند با کار گذاشتن شلنگ های تخلیه، به درمان آبسه کمک کند، همچنین در مورد کبد می تواند با تزریق مستقیم دارو به ضایعات کبدی، درمانی را امکان پذیر سازد تا دیگر قسمت های بدن تحت تاثیر عوارض دارویی قرار نگیرند.

وی گفت: امروزه، تخلیه دیسک های کمری توسط لیزر، با دستگاه های رادیولوژی امکان پذیر شده است، البته باید در انتخاب بیمار دقت کرد که بیمار از کدام اقدامات درمانی بیشتر سود می‌برد. وی گفت: هر جایی از بدن که رگ باشد رادیولوژی مداخله ای معنا پیدا می کند. بسیاری از ضایعات پوستی نیز با رادیولوژی مداخله ای درمان می‌شوند، هر جایی که کاترهای رادیولوژی، امکان ورود داشته باشند، مانند: انتهای انگشتان دست، درمان های رادیولوژی امکان پذیر است.

دکتر شکارچی یادآور شد خیلی از بیماری های عروقی مانند: تنگی عروق کلیوی، تنگی عروق مغزی و.... می‌تواند از طریق رادیولوژی مداخله ای درمان شود.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف