اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 15 آبان 1401

تعویض مفصل زانو

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

تعویض مفصل زانو

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 14/08 /۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر علی ترکمان متخصص جراحی استخوان و مفاصل و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص تعویض مفصل زانو به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه، تعویض مفصل زانو را یکی از عمل های موفق ارتوپدی دانست و آرتروز زانو را از شایع‌ترین عوامل کم تحرکی و ناتوانی در افراد ذکر کرد و گفت: این عمل، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد با موفقیت همراه است.

وی در پاسخ به این سوال، که عمل تعویض مفصل زانو، چه زمانی برای افراد توصیه می‌شود، گفت: در موارد خفیف سائیدگی زانو، فیزیوتراپی و در موارد با شدت بیشتر، از دارو درمانی همراه با فیزیوتراپی استفاده می کنیم، اما در آرتروز های شدید که تغییر شکل در مفصل زانو ایجاد شده باشد و فرد متحمل درد شدید همراه با محدودیت حرکت باشد، عمل تعویض مفصل زانو، پیشنهاد میشود.

ترکمان در پاسخ به این سوال، که مفصل مصنوعی زانو شامل چه قسمتهایی است، گفت: مفصل مصنوعی زانو، از سه قسمت تشکیل شده است، یک پروتز روی ران، یک پروتز روی ساق و یک پروتز که حرکت راحت دو پروتز قبلی را امکان پذیر می سازد.

وی تاکید کرد: به وسیله عمل تعویض مفصل زانو، افرادی را که پای پرانتزی دارند و یا پاهای آنها به شکل X، تغییر شکل یافته است اصلاح می کنیم، تا درد و ناراحتی این افراد را کاهش دهیم. او از محدودیت حرکتی بعد از عمل تعویض مفصل زانو، به دو زانو نشستن و چهار زانو نشستن اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال، که عمر پروتزها چقدر است، گفت: عمر متوسط پروتزها حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است، وی تاکید کرد: انجام ۳ کار، برای افزایش طول عمر پروتز ها ضروری است:

۱-کنترل وزن

۲-تقویت استخوانها

۳-تقویت عضلات اطراف مفاصل

افراد پس از عمل تعویض مفصل زانو، با انجام این اقدامات عمر پروتز خود را بیشتر می کنند.

جراح مفاصل و استخوان، در پاسخ به این سوال که بعد از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت نیاز به استراحت می باشد، گفت: استراحت مطلق به هیچکس توصیه نمی‌شود و از فردای عمل، فرد می تواند حرکت کند و هر چه فعالیت را زودتر آغاز کند، بهبودی کامل، سریع تر اتفاق می‌افتد.

او گفت: ترمیم زخم عمل این جراحی، به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد، هرچه عصا و زانوبند بعد از عمل، زودتر کنار گذاشته شود و فرد سریعتر در جهت تقویت عضله و حرکت مفصل، راه رفتن عادی را شروع کند، بهبودی زودتر حاصل می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر بعد از تعویض مفصل زانو، فرد بتواند ۱۲۰ درجه حرکت در مفصل زانو داشته باشد، ایده آل است، البته در تمام مدت بعد از عمل محدودیت دو زانو و چهار زانو نشستن وجود دارد. وی همچنین به تعویض پانسمان یک روز درمیان مفصل زانو، برای بهبود سریعتر زخم محل جراحی، توصیه کرد.

ترکمان در پاسخ به این سوال، که آیا عمل تعویض مفصل زانو، حتماً نیاز به بیهوشی عمومی دارد، گفت: افراد نیازمند به تعویض مفصل زانو، معمولا در سنین بالای۶۰ سال هستند و اغلب دچار بیماری‌های زمینه‌ای، مانند: دیابت، بیماری قلبی عروقی و .....،می باشند، که بیهوشی این افراد بر اساس مشاوره قلب انجام می گیرد. اکثر افرادی که تحت عمل تعویض مفصل زانو قرار می گیرند، تحت بیهوشی اسپاینال (کمری) قرار می گیرند، این عمل به یک الی یک و نیم ساعت زمان، نیاز دارد.

وی گفت: بعد از عمل تعویض مفصل زانو، بالا و پایین رفتن از پله ها، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، او همچنین به استفاده از توالت فرنگی در این افراد، توصیه کرد‌.

همچنین تاکید کرد: دیابت منعی برای تعویض مفصل زانو محسوب نمی‌شود، به شرط آنکه با اندازه گیری هموگلوبین A1C این عدد زیر ۷ باشد، در صورتیکه A1C بالای ۸ باشد، احتمال عدم ترمیم زخم و بروز عفونت بیشتر است.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف