اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 15 آبان 1401

تعویض مفصل زانو

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

تعویض مفصل زانو

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 14/08 /۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر علی ترکمان متخصص جراحی استخوان و مفاصل و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص تعویض مفصل زانو به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه، تعویض مفصل زانو را یکی از عمل های موفق ارتوپدی دانست و آرتروز زانو را از شایع‌ترین عوامل کم تحرکی و ناتوانی در افراد ذکر کرد و گفت: این عمل، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد با موفقیت همراه است.

وی در پاسخ به این سوال، که عمل تعویض مفصل زانو، چه زمانی برای افراد توصیه می‌شود، گفت: در موارد خفیف سائیدگی زانو، فیزیوتراپی و در موارد با شدت بیشتر، از دارو درمانی همراه با فیزیوتراپی استفاده می کنیم، اما در آرتروز های شدید که تغییر شکل در مفصل زانو ایجاد شده باشد و فرد متحمل درد شدید همراه با محدودیت حرکت باشد، عمل تعویض مفصل زانو، پیشنهاد میشود.

ترکمان در پاسخ به این سوال، که مفصل مصنوعی زانو شامل چه قسمتهایی است، گفت: مفصل مصنوعی زانو، از سه قسمت تشکیل شده است، یک پروتز روی ران، یک پروتز روی ساق و یک پروتز که حرکت راحت دو پروتز قبلی را امکان پذیر می سازد.

وی تاکید کرد: به وسیله عمل تعویض مفصل زانو، افرادی را که پای پرانتزی دارند و یا پاهای آنها به شکل X، تغییر شکل یافته است اصلاح می کنیم، تا درد و ناراحتی این افراد را کاهش دهیم. او از محدودیت حرکتی بعد از عمل تعویض مفصل زانو، به دو زانو نشستن و چهار زانو نشستن اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال، که عمر پروتزها چقدر است، گفت: عمر متوسط پروتزها حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است، وی تاکید کرد: انجام ۳ کار، برای افزایش طول عمر پروتز ها ضروری است:

۱-کنترل وزن

۲-تقویت استخوانها

۳-تقویت عضلات اطراف مفاصل

افراد پس از عمل تعویض مفصل زانو، با انجام این اقدامات عمر پروتز خود را بیشتر می کنند.

جراح مفاصل و استخوان، در پاسخ به این سوال که بعد از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت نیاز به استراحت می باشد، گفت: استراحت مطلق به هیچکس توصیه نمی‌شود و از فردای عمل، فرد می تواند حرکت کند و هر چه فعالیت را زودتر آغاز کند، بهبودی کامل، سریع تر اتفاق می‌افتد.

او گفت: ترمیم زخم عمل این جراحی، به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد، هرچه عصا و زانوبند بعد از عمل، زودتر کنار گذاشته شود و فرد سریعتر در جهت تقویت عضله و حرکت مفصل، راه رفتن عادی را شروع کند، بهبودی زودتر حاصل می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر بعد از تعویض مفصل زانو، فرد بتواند ۱۲۰ درجه حرکت در مفصل زانو داشته باشد، ایده آل است، البته در تمام مدت بعد از عمل محدودیت دو زانو و چهار زانو نشستن وجود دارد. وی همچنین به تعویض پانسمان یک روز درمیان مفصل زانو، برای بهبود سریعتر زخم محل جراحی، توصیه کرد.

ترکمان در پاسخ به این سوال، که آیا عمل تعویض مفصل زانو، حتماً نیاز به بیهوشی عمومی دارد، گفت: افراد نیازمند به تعویض مفصل زانو، معمولا در سنین بالای۶۰ سال هستند و اغلب دچار بیماری‌های زمینه‌ای، مانند: دیابت، بیماری قلبی عروقی و .....،می باشند، که بیهوشی این افراد بر اساس مشاوره قلب انجام می گیرد. اکثر افرادی که تحت عمل تعویض مفصل زانو قرار می گیرند، تحت بیهوشی اسپاینال (کمری) قرار می گیرند، این عمل به یک الی یک و نیم ساعت زمان، نیاز دارد.

وی گفت: بعد از عمل تعویض مفصل زانو، بالا و پایین رفتن از پله ها، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، او همچنین به استفاده از توالت فرنگی در این افراد، توصیه کرد‌.

همچنین تاکید کرد: دیابت منعی برای تعویض مفصل زانو محسوب نمی‌شود، به شرط آنکه با اندازه گیری هموگلوبین A1C این عدد زیر ۷ باشد، در صورتیکه A1C بالای ۸ باشد، احتمال عدم ترمیم زخم و بروز عفونت بیشتر است.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان

نظرات

مانده : (1000) حرف