اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 27 مهر 1401

عوامل آسیب زای سلامت روان کودک

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما به صورت زنده پخش می شود.

2

عوامل آسیب زای سلامت روان کودک

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما به صورت زنده پخش می شود.

 

در برنامه ماد کودک ۷/۲۷ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر شیرین رشیدی دکترای فلسفه تعلیم و تربیت و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بود و در خصوص عوامل آسیب زای سلامت روان کودک به گفتگو پرداختند.

 دکتر رشیدی در پاسخ به این سوال که تربیت صحیح کودک شامل چه مواردی است، گفت: تربیت انسان دارای ابعاد روانی و جسمانی است. والدین همانگونه که به مسائل جسمانی کودک حساس هستند باید به مسائل روانی فرزندان نیز توجه کنند. در تربیت کودک به حرکت و تحول نیازمندیم و این حرکت باید در مسیر صحیح انجام شود تا کودک را به خودشکوفایی برساند و او را از حالت موجود به حالت رشد حرکت دهد.

 وی از ترس و هراس به عنوان اختلالاتی که کودکان به آن مبتلا می شوند نام برد. او گفت: هراس یک واکنش روانشناختی همراه با ترس مداوم و شدید است، مانند هراس جدایی از والدین، هراس از تنهایی و هراس از مرگ. در این میان بسیاری از بچه ها با اختلال ترس مواجهند، مانند: ترس از مدرسه و ترس از محیط هایی غیر از خانه. او گفت: کودکان تک فرزند که روابط اجتماعی کمتری داشته اند، بیشتر مبتلا به ترس از مدرسه می شوند، تنها بودن این کودکان باعث عدم یادگیری تعاملات اجتماعی می‌شود. والدین باید با افزایش تعاملات اجتماعی با دوستان وخانواده، در رفع این مهم کمک کنتده باشند.

دکترای فلسفه تعلیم و تربیت گفت: بازی و نقاشی دو ابزار خوب برای رهایی از افکار منفی در کودک می باشند، وی متذکر شد: گفتگو با کودک نیز از بهترین روش های دور کردن انواع هراس از کودک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تربیت تنها به عوامل بیرونی وابسته نیست بلکه عوامل درونی کودک نیز در این مسئله تاثیر گذار است. وقتی والدین با کودک بازی می کنند و هم عرض با تفکرات کودک قرار می گیرند، در خلال این گفتگو به بسیاری از مسائل درونی کودک آگاه می شوند.

 او گفت: ورود به لایه های درونی روانی کودک برای شناخت خشم های فروخفته کودک بسیار کارآمد است.

 کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چرا صحبت کردن در جمع برای بعضی از کودکان سخت است، گفت: این کودکان با ترس از قضاوت دیگران روبرو هستند، بهترین راه این است، در این کودکان اطمینان‌بخشی ایجاد کنیم و با تمرین و تکرار و صحبت کردن در حضور والدین و همچنین با تشویق کردن و هدیه دادن اولیا مدرسه به این کودکان، در رفع کمرویی آنان تلاش کنیم.

 وی در خصوص کسب عزت نفس در کودکان گفت: عزت نفس یعنی احساس خود ارزشمندی، مسلماً واکنش اعضای خانواده در کسب عزت نفس کودک بسیار تاثیر گذار است، او روش صحیح و به اندازه تشویق کردن کودک را، در ایجاد عزت نفس او بسیار موثر دانست.

 کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که عزت نفس چه تفاوتی با اعتماد به نفس دارد، گفت: اعتماد به نفس به میزان توانمندی های فرد بستگی دارد اما عزت نفس به ابعاد ارزشی شخص باز می گردد. وی گفت: کمبود عزت نفس در کودکان، احساس شادکامی را در کودکان تحت تاثیر قرار می دهد.

 دکتر رشیدی با بیان انواع سبک های فرزندپروری، بهترین سبک فرزندپروری را مقتدرانه دانست که در این روش، والدین با صمیمیت و به طور منطقی به خواسته های فرزند خود عمل می کنند.

 دکترای فلسفه تعلیم و تربیت در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از کودکان در ورود به محیط های جدید مانند مهدکودک یا مدرسه دچار هراس و ناراحتی می‌شوند، گفت: باید در کودکان احساس تعلق به محیط ایجاد شود تا احساس راحتی کنند، باید با روش های صحیح این احساس تعلق را قبل از ورود به محیط جدید و همچنین در روزها و هفته های ابتدایی ورود، در آنها ایجاد کرد.

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف