اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 23 مهر 1401
وزیر بهداشت در نشست اعضای گروه پنج در قاهره عنوان کرد

آمادگی ایران برای اجرای طرح های منطقه ای سلامت

نشست گروه پنج حوزه سلامت شامل کشورهای ایران، عراق، پاکستان، افغانستان و سازمان جهاانی بهداشت در دفتر منطقه مدیترانه شرقی این سازمان برگزار شد.

0

به گزارش وبدا،  در این نشست، دکتر عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، احمد المنظری ، مدیر دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، دکتر نیکنام ، رییس دبیرخانه گروه پنج ، دکتر عامر اکرم مدیر اجرایی انستیتو ملی سلامت  پاکستان، دکتر ریاض الحلفی، مدیر کل بهداشت عمومی وزارت بهداشت عراق، دکتر احمد زوعتین ، نماینده سازمان جهانی بهداشت در عراق، دکتر جمال ثابت ناصر، مدیر هماهنگ کننده توسعه پایدار و عادلانه دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در خصوص همکاری های منطقه ای برای ارتقای شاخص های سلامت کشورهای عضو به بحث و گفت و گو پرداختند.

 در ابتدای این نشست، دکتر عین اللهی از برگزاری شایسته شصت و نهمین اجلاس منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت تشکر کرد و‌ گفت: تامین سلامت و کنترل بیماری ها نیازمند همکاری تمام کشورها، خصوصا کشورهای همسایه است و اگر هر کشوری بخواهد بدون توجه به این ضرورت و به تنهایی  سلامت خود را تامین کند،  موفق نخواهد بود. 

وزیر بهداشت کشورمان  با بیان این که گروه پنج  از الگوهای موفق  همکاری های منطقه ای  و بستر تبادل تجربه و یادگیری از یکدیگر است، افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای نیروی انسانی متخصص و مجرب، امکانات و تجهیزات پزشکی پیشرفته، داروها و دانشگاههای کارآمد است و  ضمن آمادگی برای  همکاری با کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت می تواند بسیاری از طرح های گروه پنج را به اجرا درآورد.

در ادامه این نشست، دکتر المنظری، مدیر دفتر منطقه مدیترانه شرقی نیز از برگزارکنندگان نشست گروه ۵ در تهران تشکر  و ابراز امیدواری کرد که همکاری این گروه خصوصا از نقاط مرزی گسترش و تسریع یابد. وی آمادگی دفتر منطقه مدیترانه شرقی را برای حمایت های فنی از گروه پنج در حوزه سلامت اعلام کرد و خواستار استفاده از تجربیات این گروه شد.

عامر اکرم، رییس انستیتو ملی سلامت پاکستان نیز در این نشست از همکاری های گروه پنج به عنوان  ابتکاری مورد نیاز یاد کرده و تاکید کرد: همکاری گروه پنج باید به الگویی مناسب برای کشورهای  مدیترانه شرقی تبدیل شود؛ چرا که ظرفیتهای بسیاری در کشورهای گروه پنج وجود دارد. 

دکتر ریاض الحلفی، نماینده کشور عراق در گروه پنج نیز در این نشست به مشکلات عراق در حوزه بهداشت و سلامت اشاره و عنوان کرد: همکاری گروه پنج می تواند بخشی از این مشکلات را حل کند. 

در ادامه نماینده سازمان جهانی بهداشت در کشور عراق گفت: موضوع بهداشت مرز نمی شناسد و اگر یک بیماری در منطقه ای شیوع یابد، به کشورهای دیگر انتقال می یابد.

وی افزود: ظرفیتهای بسیاری در کشورهای  عضو گروه پنج خصوصا ایران وجود دارد و  این کشورها باید از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند . 

در ادامه، دکتر نیکنام رییس دبیرخانه گروه پنج، خلاصه ای از همکاری های پیشین و تعاملات انجام شده را توضیح داد و برنامه های آتی این گروه را تشریح کرد. 

وی ابراز امیدواری کرد از فرصت ایجاد شده برای حل مشکلات حوزه سلامت استفاده شود. 

در پایان، تمام شرکت کنندگان این نشست تداوم و ارتقای سطح همکاری ها در قالب گروه پنج را مورد تاکید قرار دادند.

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف